ASFI sărbătoreşte 15 ani de activitate

Asociaţia Studenţilor Francofoni din Iaşi (ASFI) împlineşte o decadă şi jumătate de activitate pe 6 noiembrie şi sărbătoreşte această dată semnificativă.  Aniversarea va avea loc sâmbătă, 5 noiembrie 2016, la ora 17:00, în Times Pub.

Acum 15 ani, la Iaşi, o mână de studenţi pasionaţi de limba franceză şi inspiraţi de diversitatea culturală a ţărilor francofone au pus bazele primei asociaţii de profil din ţară. Anul acesta, privim retrospectiv la activitate împreună cu cei care au fost alături asociaţiei.

De-a lungul timpului, ASFI s-a remarcat atât la nivel local, naţional, cât şi internaţional, prin numeroase activităţi culturale şi prin intermediul celor patru mari proiecte de tradiţie: „Arată că-ţi pasă!”, „Bal Mascat”, „Echos Francophones” şi Festivalul „Zilele Studentului Francofon”. Astfel, în 2010, ASFI a fost distinsă cu titlul de „Cea mai bună asociaţie a anului”.