Evenimente culturale la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași

Brumar vine la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași cu o seară „altfel” de operă și cu obișnuita întâlnire de fiecare joi a Clubului Junimea-Scriptor.

seara-de-opera-altfel-aula-bcu-iasi„Seară de operă… altfel”: Marţi, 1 noiembrie 2016, de la ora 19, în Aula BCU Iaşi, Facultatea de Interpretare, Compoziție și Studii muzicale teoretice din cadrul Universității de Arte „George Enescu” din Iași vă invită la recitalul de flaut susținut de Florin Leonte (flaut) și Vasilica Stoiciu-Frunză (pian). Invitați: soprana Mihaela Grăjdeanu și mezzo-soprana Florentina Onică. În program lucrări de: Wilhelm Popp, Paul Taffanel, Giulio Briccialdi & Emanuele Krakamp, Giuseppe Verdi, Francois Borne, Piotr Ilici Ceaikovski, Georges Bizet. În cadrul evenimentului va avea loc și lansarea volumului „Opera națională Română Iași, o viziune cultural-istorică” de Vasilica Stoiciu-Frunză (Editura Universității Naționale de Muzică București, 2016). Intrarea este liberă.

Clubul Junimea-Scriptor : Joi, 3 noiembrie, de la ora 17, în sala „B.P. Hasdeu”, are loc cea de-a 57-a ediție a Clubului de lectură și promovare Junimea-Scriptor. În cadrul întâlnirii va avea loc lansarea volumului „Paul Bujor, documentar bibliografic” semnat de Livia Ciupercă (Editura Junimea, colecția „Efigii”). Prezintă: Ioan Holban, Florea Ioncioaia, Constantin Mănuță.