Corala Cantores Amicitiae – 40 de ani de activitate

AFIS-CANTORES-690PXCorala Cantores Amicitiae a Universității de Arte „George Enescu” din Iași împlinește 40 de ani de activitate. Cu această ocazie, sâmbătă, 4 iunie 2016, va susține un concert extraordinar aniversar intitulat „40 de ani de călătorii muzicale pe meridianele globului”. Evenimentul va avea loc în Aula Magna a Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”, cu începere de la ora 18:00. Dirijorul corului este prof. univ. dr. Nicolae Gîscă.
Intrarea este liberă.
Fondată in anul 1976 si alcătuită din studenţi ai Universităţii de Arte “George Enescu” din Iaşi, formaţia corală “Cantores Amicitiae” s-a impus în viaţa muzicală prin calitatățile sale, omogenitate, precizie şi fineţe în interpretare, prin respectarea stilului și caracterului naţional propriu fiecarei lucrări.Cantores Amicitiae a obţinut numeroase premii la Festivaluri si Concursuri corale naţionale si internaţionale de prestigiu și are un numar însemnat de înregistrări audio și video.Nicolae Gîscă este dirijorul corului „Cantores Amicitiae” al Universităţii de  Arte “George Enescu”, profesor de dirijat la Universitatea de  Arte “George Enescu” din Iaşi,  doctor în muzică al Universităţii de Muzică din Bucureşti, cu teza Interpretarea muzicii corale, Rector al Universităţii de  Arte “George Enescu” 1990 – 2000.Dirijor a peste 1000 de concerte simfonice, camerale şi corale; Turnee de concerte cu formaţia corală “CantoresAmicitiae” în România, Austria, Belgia, Elveţia, Finlanda, Franţa, Germania, Italia, Luxemburg, Marea Britanie, Mexic, Spania, S.U.A..Peste 500 de înregistrări  Radio şi  apariţii TV la posturile din Iaşi, Bucureşti, Suisse Romand – Elveţia, BBC – Anglia, RTBF – Bruxelles, Radio Arlon – Belgia, TV5 şi Radio France International – Franţa.