Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prin Facultatea de Informatică – câștigătoarea trofeului de cea mai bună universitate la olimpiada studențească de matematică NSOM 2016

13319933_988810231196976_1275246123146836415_nDesfășurată în perioada 27-29 mai 2016 la Ruse, în Bulgaria, olimpiada NSOM a reunit 100 de studenți din universități din Bulgaria, Turkmenistan și România care au concurat în cele patru secțiuni, conform facultăților de care aparțin și a programelor analitice parcurse în facultate. Studenții ieșeni, singurii de altfel din România, au concurat la cea mai dificilă secțiune, cea care a reunit 30 de studenți de la Matematică și Informatică.

Informaticienii, la a treia ediție a acestui concurs, îndrumați de lector dr. Florin Iacob și conf. dr. Corina Forăscu, au reprezentat universitatea la cel mai înalt nivel, obținând următoarele rezultate:

• Radu MIRON (anul I) – locul I și medalie de aur
  • Diana LUCACI (anul I) – locul II și medalie de argint
  • Ingrid STOLERU (anul I) – locul III și medalie de bronz.

Participarea echipei noastre și rezultatele obținute au condus la decernarea trofeului de cea mai bună universitate pentru Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.