O nouă sesiune de examene DELF/DALF

Institutul Francez din Iaşi organizează în perioada 4 – 5 iunie 2016 o nouă sesiune de examene DELF/DALF. Diplomele DELF/DALF validează în mod echilibrat, fiabil şi obiectiv competenţele de comunicare în conformitate cu nivelurile descrise de Cadrul European Comun de Referinţă pentru Limbile Străine.

De ce franceza ? De ce DELF ?

• Limba franceză reprezintă un atu pentru angajare ! Peste 2000 de firme francofone îşi desfăşoară activitatea în România, prezentând o importantă ofertă de locuri de muncă. La Iaşi, există în prezent un număr foarte mare de firme care solicită cunoaşterea limbii franceze în vederea angajării.
  • Ţările francofone oferă studenţilor străini numeroase burse de studiu în universităţi (Erasmus +), iar studiile în universităţile franceze sunt printre cele mai ieftine din Europa.
  • Franceza este una dintre limbile de lucru cele mai folosite în instituţiile europene şi este a doua limbă vorbită în lume după limba engleză.

macheta DELF iunie