Seara de film german – Goethe! (Germania 2010)

Afis_resCentrul Cultural German Iaşi vă invită la Seara de Film German miercuri, 20 aprilie 2016, începând cu ora 18:30, în sala Bertolt Brecht. Va fi prezentat filmul german „Goethe!” în regia lui Philipp Stölzl din anul 2010.

Acţiunea filmului are loc în anul 1772 şi îl prezintă pe tânărul student la drept Johann Wolfgang Goethe, în vârstă de 23 de ani care pică examenele orale. Tatăl său furios îl trimite la Înalta Curte în Wetzlar. Goethe, care visează să devină poet și care trebuie să accepte respingerea recentă a piesei lui „Götz von Berlichingen”, se îndrăgosteşte de Charlotte Buff. Dar tatăl ei a promis deja mâna fiicei sale altuia. Goethe reacționează la ghinionul său scriind piesa „Suferințele tânărului Werther” și peste noapte, romanul îl transformă în noul star al literaturii germane.

Filmul va fi subtitrat în limba engleză.

Intrarea este liberă / Cu sprijinul Institutului Goethe