Daniel Dăianu a conferențiat la UAIC

În data de 10 decembrie, în Amfiteatrul B1 al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor, domnul Academician Prof.univ.dr.Daniel DĂIANU, membru în Consiliul de Administrație al B.N.R. a susținut  conferința cu tema ” România și Euroaria”. Domnia sa a analizat lecții ale crizei euroariei, defectele instituționale ale acesteia, reforma Uniunii Economice și Monetare (2015-2025), precum și modalitățile prin  care România ar trebui să-și protejeze echilibrele în acest context. Conferința a fost organizată de Departamentul Finanțe, Monedă și Administrație Publică (DFMAP)  al FEAA, cu sprijinul direct al domnului Decan, prof.univ.dr.Dinu Airinei. Din partea DFMAP au participat prof.univ.dr.Mihaela Onofrei-directorul departamentului, prof.univ.dr.Ovidiu Stoica, conf.univ.dr.Angela Roman, conf.univ.dr.Dan Chirleșan, conf.univ.dr.Bogdan Căpraru, lect.univ.dr.Iulian Ihnatov, lect.univ.dr.Sandra Grădinaru, precum și reprezentanți ai BNR Iași. Conferința s-a bucurat de prezența și implicarea unui număr remarcabil de studenți, de la programele de licență și master ale specializărilor Finanțe și Bănci, respectiv Administrație Publică. Studenții au adresat numeroase întrebări, cărora domnul Academician Daniel DĂIANU a avut amabilitatea de a le răspunde, afirmând că vine, întotdeauna cu mare plăcere la Iași.