Facultatea de Drept se implică în educația juridică a elevilor

12319691_1080236312009405_1918424195_nFacultatea de Drept a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” Iași, prin intermediul A.S.D. organizează în colaborare cu domnul Cristi Danileț, judecător CSM, proiectul ,,Educație juridică în şcoli”, proiect ce are în vedere facilitarea accesului la cunoștințe elementare de drept în rândul elevilor și liceenilor. Peste 50 de voluntari vor fi instruiţi pentru a facilita sesiunile de informare ale elevilor. Aceştia se vor folosi de materialele puse la dispoziţie promovând atât în mediuil online cât şi în sălile de clasă, relevanţa cunoaşterii unor noţiuni juridice de bază. Importanţa implementării proiectului decurge din nevoia de creare a unei culturi juridice în rândul tinerilor, precum şi consolidarea unui bagaj de cunoştinţe suficient pentru desfăşurarea obligaţiilor specifice derivate din calitatea de cetăţean al unui stat, şi implicit, creşterea interesului pentru educaţia juridică. În acest sens, pe data de 6 decembrie va avea loc un training susținut de domnul judecător Cristi Danileț, privind pregătirea efectivă a studenților implicați în cadrul proiectului, iar lansarea oficială va avea loc pe data de 7 decembrie, începând cu ora 11:00, în Sala de Conferinţe „Ferdinand”, din cadrul universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Prime lecție de educaţie juridică, începând cu ora 09:15, la Colegiul Naţional Iaşi. Pentru detalii suplimentare, puteţi găsi proiectul pe Facebook.