Simpozion internaţional – “Receptarea lui Friedrich Dürrenmatt în secolul XXI”

afisCatedra de Germanistică a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ Iaşi în colaborare cu Ambasada Elveţiei la Bucureşti şi cu Centrul Cultural German Iaşi organizează în perioada 23-25 noiembrie 2015 simpozionul internaţional Receptarea lui Friedrich Dürrenmatt în secolul XXI. Un colocviu internaţional cu ocazia aniversării a 25 de ani de la moartea dramaturgului.

Printre invitaţi se numără specialişti din Elveţia, Germania, Portugalia şi România.

Colocviul va avea două secţiuni principale (una în limba germană şi una în limba română) la care se vor adăuga un forum studenţesc şi o masă rotundă cu regizori, actori şi teatrologi care vor discuta despre receptarea operei lui Friedrich Dürrenmatt în teatrele din România.

Parteneri în organizarea acestui eveniment sunt, pe lângă cei amintiţi mai sus, Swiss Sponsors’ Fund România, Goethe-Institut, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu“ şi Teatrul Naţional Iaşi.

Programul evenimentului poate fi consultat la: http://germanistik.uaic.ro/index.php/ro/evenimente/evenimente-curente/