Expoziția de carte „Păstorel – gastronom al cuvintelor”, la Biblioteca Centrală Universitară Iași

Afis expozitie PastorelBiblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi vă așteaptă până pe 11 decembrie 2015 să vizitaţi şi „să degustaţi” expoziţia „Păstorel – gastronom al cuvintelor”, deschisă în spaţiul expoziţional de la etajul 1, sediul central.

Expoziţia propune un periplu literar în opera acestui talentat şi nonconformist scriitor, de la spumoasa epigramă până la savuroasa reţeta culinară.

Alexandru Osvald Teodoreanu, un răsfăţat al criticilor literari de la mijlocul secolului trecut, a fost avocat, romancier, traducător, poet şi sclipitor epigramist, gastronom, mare gurmand, dar şi mare degustător de vinuri. Boema ieşeană şi cea bucureşteană îl alinta nepretenţios Păstorel.