Program de formare în domeniul instituţiilor şi politicilor de mediu ale Uniunii Europene

Think Green, Act GreenStudenţii de licenţă ai UAIC au oportunitatea de a participa pe parcursul acestui an academic la un program de formare în domeniul instituţiilor şi politicilor de mediu ale Uniunii Europene. Programul va include:

– Două activităţi interactive de predare pentru studenţi cu exemple, studii de caz şi aplicaţii din lumea reală (18 ore/lună timp de şase luni);
– Un workshop cu discuţii între studenţi şi experţi/practicieni din agenţii sau companii cu profil ecologic, forestier, agricol;
– Două conferinţe cu participanţi din mediul universitar, de afaceri, mass media şi din publicul larg;
– Interacţiuni informale între studenţi de la diferite facultăţi, invitaţii speciali şi echipa de proiect.

Programul este realizat cu sprijinul Comisiei Europene, iar studenţii care vor finaliza cu succes activităţile vor obţine o diplomă de absolvire, care le va putea oferi un avantaj în procesul de angajare în domeniul protecţiei, administrării şi evaluării mediului înconjurător.

Programul se adresează studenţilor din anii 1, 2 şi 3 de licenţă, iar activităţile se vor desfăşura în limba engleză. Înscrierile se pot face până pe 1 noiembrie 2015 la adresa tag-eu.uaic.ro.