Târgul de cariere te așteaptă la Iași cu peste o mie de oportunități de carieră

Târgul de Cariere ajunge la Iași în perioada 6-7 octombrie 2015. Cele 40 de companii și organizații care participă la eveniment au disponibile peste o mie joburi, internshipuri și stagii de practică. Domeniile sunt diverse: auto & automotive, IT & Software, Servicii & BPO, producție & tehnic, alimentar, construcții, retail & FMCG, consultanță, ONG.

Spre exemplu, compania Atexis caută oameni pricepuți într-ale tehnicii, Groupe Renault (auto&automotive) are disponibile zeci de posturi, de la manageri de vânzări la Junior Market Researcheri și asistenți, Bellaria Hotel susține și în acest an tinerii talentați, iar Xerox caută asistenți HR, Software Testeri și cunoscători de limbi străine.

Oportunități importante aduc și companiile Amazon, DB Schenker, Delphi, Preh, Schaeffler Group, Silicon Service, Steelcase, UniCredit Business Integrated Solutions, Valldata Services Limited Melksham.

Sunt prezente și ONG-uri cu internshipuri și stagii de practică. Alți angajatori și organizații care au locuri de muncă ori stagii de practică/internship sunt: AIESEC, ARCADIS, Arhipelago, Asociația Studenților Informaticieni Ieșeni, Auchan, Capgemini, Centrul de Informare Profesională, Orientare în Carieră şi Plasament, CONEX Distribution, Creativ Consult, CRH, EOS-KSI România, GfK Romania, Iași 2021 – Capitală Europeană a Culturii – Oraș Candidat, Iulius Management Center, KFC, KUKA Systems, LexNavigator, McDonald’s, Ministerul Apărării Naționale, OMCO, Optymyze, Pizza Hut, RDS&RCS, SCC Services Romania, Asociația Tehnică de Formare Profesională “TEACH lNG”, Asociația Tineretul ONU din România, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, VEO Worldwide Services.

Premieră pentru Iași: Speed Coding Challenge

Pasionații de IT au ocazia de a participa, în premieră la TdC Iași, la Speed Coding Challenge, o competiție contracronometru ce presupune rezolvarea unei probleme în diverse limbaje de programare (Java, JavaScript, PL/SQL, C++, Perl, Ruby etc.). La această ediție, candidații își pot dovedi abilitățile tehnice în fața angajatorilor la standurile companiilor Optymyze și Silicon Service.

Optymyze lansează provocarea: „Știi să programezi și cauți o nouă provocare profesională? Vino la Speed Coding Challenge! Ai între 5 și 15 minute să-ți demonstrezi priceperea, rezolvând o problemă în Java, JavaScript sau PL/SQL. Dacă reușești, primești premii pe măsură și șansa unui job motivant, într-o echipă minunată!”

Silicon Service: “Need for Speed Coding? We do! Come and prove how fast you code by solving C++/Perl tests and win prizes at our event booth! Ready, Steady, Go!”

Vă așteptăm așadar la Târgul de Cariere Iași, 6-7 octombrie, Atrium Palas, în 6 octombrie între orele 10:00 și 19:00, iar în 7 octombrie între orele 10:00 și 16:00. Intrarea este liberă!
Detalii sunt disponibile aici: www.targuldecariere.ro.

Afis-50-x-70-TdC-Iasi