Afis_iunie_2015În perioada 9 – 10 iunie 2015 se desfăşoară, la Iaşi, Simpozionul naţional Memorialistica românească: între documentul istoric şi obiectul estetic. Simpozionul este organizat de Institutul de Filologie Română „A. Philippide” şi de Asociaţia Culturală „A. Philippide” şi are loc la Filiala din Iaşi a Academiei Române, B-dul Carol I, Nr. 8.

Participă specialişti din Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova şi Iaşi. Cu acest prilej vor fi prezentate cărţile Grigore T. Popa, Jurnalul unui savant român în America, București, Editura Filos, 2014; Monica Lovinescu, Jurnal inedit (2001 – 2002), Bucureşti, Humanitas, 2014; Andi Mihalache, Contribuţii la istoria ideii de patrimoniu. Surse, evoluţii, interpretări, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2014. Se va organiza şi o expoziţie cu publicaţii reprezentative ale participanţilor.

Deschiderea simpozionului are loc pe 9 iunie, ora 9:00, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, B-dul Carol I, Nr. 8. Programul poate fi consultat aici.