Trimite o lucrare pentru Ediția 41 a Colcviului Național „Mihai Eminescu”

Vă invităm să participaţi la Colocviul Naţional Studenţesc Mihai Eminescu, ediţia a XLI-a, organizat la Iaşi, în perioada 7-8 mai 2015. Lucrările Colocviului se vor desfăşura în secţiunile:

• Exegeze
  • Critica criticii/studii culturale
  • Stilistică şi poetică, lexicografie poetică
  • Publicistică, însemnări, corespondenţă
  • Atelier de traduceri

Pentru dezbaterile în secţiuni, comunicările vor avea în vedere următoarele:

1. Tema generală: CHIPUL
  2. Interpretarea, din perspective diferite, a poeziilor: Iar faţa ta e străvezie, Zadarnic şterge vremea… şi Tu mă priveşti cu marii ochi…
  3. Subiecte la libera alegere a studentului.

Pentru ATELIERUL DE TRADUCERI se propun creaţiile: Iar faţa ta e străvezie, Zadarnic şterge vremea… şi Tu mă priveşti cu marii ochi…. Traducerile vor fi însoţite de: (a) istoria şi “critica” versiunilor precedente; (b) interpretarea semnificaţiei poetice a creaţiei traduse.

Cele mai bune comunicări ştiinţifice şi cele mai bune traduceri vor fi premiate.

Fiecare facultate va fi reprezentată de cel mult cinci studenţi; totodată, se va avea în vedere prezenţa cu lucrări în toate secţiunile Colocviului.

Termen de înscriere a lucrărilor: 17 aprilie 2015

Va rugăm să precizaţi:

• numele studenţilor participanţi, anul de studiu, titlul comunicărilor, precum şi secţiunile în care acestea urmează a fi susţinute;
  • adresele de e-mail ale studenţilor participanţi;
  • numele cadrelor didactice şi secţiunea din juriul căreia doresc să facă parte.

Termen de predare a traducerilor: 24 aprilie 2015

Traducerile vor fi trimise prin poştă sau prin e-mail.

Autorii traducerilor vor face deplasarea la Iaşi dacă susţin şi comunicări ştiinţifice.

Vor fi înscrise în Programul Colocviului numai lucrările cu titlurile comunicate pînă la data fixată ca termen-limită (17 aprilie 2015); studenţii vor prezenta la Iaşi lucrările anunţate de Facultate, în secţiunile la care s-au înscris. După această dată nu se va putea produce nici o modificare în Program.

Pe durata desfăşurării lucrărilor Colocviului, cazarea şi masa studenţilor vor fi asigurate de organizatori. Deplasarea studenţilor participanţi la Colocviu va fi asigurată de universităţile de la care aceştia provin.

Cadrelor didactice li se va asigura acoperirea cheltuielilor (deplasare, cazare şi masă) de către universităţile de unde provin.

Vă rugăm să ne transmiteţi, pînă la 30 aprilie 2015, detalii privitoare la sosirea participanţilor (indicativul trenului, ziua şi ora sosirii, numărul de telefon al profesorului însoţitor).

Participanţii vor avea textul comunicărilor şi traducerile redactate (la două rînduri, cu aparatul critic complet, 6-8 pagini), în două exemplare. După susţinere, acestea vor fi predate la Secretariatul Colocviului. Textele care nu îndeplinesc aceste condiţii nu vor fi luate în considerare pentru premiere. Cele mai bune comunicări vor fi publicate în revista „Studii eminesciene”.

Persoane de contact: Prof. dr. Lăcrămioara Petrescu petrescu@gmail.com ; conf. dr. Ioan Milică – mioan@uaic.ro; asist. dr. Ilie Moisuc – ilie_moisuc@yahoo.com