Profesorul Stelian Dumistrăcel susţine conferinţa „Cui îi mai trebuie astăzi limba română?”

afis-conferinta-FIE-2014_DumistracelUnul dintre cei mai cunoscuţi lingvişti români, profesorul Stelian Dumistrăcel, lansează, în cadrul Festivalului Internațional al Educației (FIE), o provocare adresată mediului academic şi întregii comunităţi locale: “Cui îi mai trebuie astăzi limba română?”.
Acesta este titlul conferinţei pe care prof.univ.dr. Stelian Dumistrăcel o va susţine pentru publicul ieşean vineri, 27 iunie, la ora 12.00, în Sala Senatului a  Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

“Conferinţa va aborda problematica folosirii adecvate a limbii române la diferite niveluri sociale şi profesionale, discutând abaterile datorate, în unele cazuri, pregătirii generale precare a celor care ar trebuie să performeze în diferite domenii”, a precizat profesorul Stelian Dumistrăcel.

Coautor al lucrării “Noul Atlas lingvistic român, pe regiuni. Moldova şi Bucovina”, Stelian Dumistrăcel şi-a dedicat cariera ştiinţifică studiului limbii române: inţial, în anul 1958, în domeniul dialectelor lingvistice, ajungând la o operă impresionantă în domeniile entolingvisticii, sociolingvisticii şi dialectologiei. Este unul dintre cei mai importanţi
promotori ai realizării unei cartografii lingvistice digitale.

Profesorul Dumistrăcel este, în prezent, cercetător ştiinţific în cadrul Academiei Române – Filiala Iaşi şi profesor la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”.