Stagiu de practică la Guvernul României

Guvernul României continuă programul de internship organizat în premieră anul trecut. În ediția din acest an, programul se extinde la nivelul tuturor ministerelor și departamentelor reprezentate în Guvern.

În cursul celor două luni, peste 170 de tineri vor avea posibilitatea să activeze în administrația centrală, aplicând cunoștințele dobândite în cursul programelor academice și având posibilitatea de a contribui cu propuneri în vederea îmbunătățirii actului de guvernare.

Organizarea programului este prevăzută atât în Programul de Guvernare 2013/2016, cât și în Programul de Acțiuni aprobat de Parlament în data de 11 martie 2014.

Pentru a fi admiși în cadrul Programului, candidații trebuie să îndeplinească cumulativ criteriile de eligibilitate:

• să dețină cetățenia română;
  • să aibă cel mult 24 de ani la momentul debutului programului (15 iulie 2014);
  • să fie studenți ori tineri absolvenți ai programelor universitare de licență;
  • să cunoască bine cel puțin o limbă străină de circulație internațională;
  • să aibă cunoștințe de bază în domeniul IT.

Acestora li se adaugă condițiile specifice menționate în pagina fiecărui minister ori departament participant.

Candidaturile se depun exclusiv online, până cel târziu la data de 31 mai 2014. Mai multe informaţii AICI.