Premii pentru studenţii UAIC la olimpiada studenţească de fizică

Vineri, 28 martie, a avut loc la Universitatea de Vest din Timișoara a treia ediție a Concursului Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu” (olimpiadă studențească), la care au participat cei mai buni studenți din ciclul de licență de la toate Facultățile de Fizică din România – Iași, București, Craiova, Cluj Napoca și Timișoara.

Studenții Facultății de Fizică a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi s-au remarcat și în acest an prin performanțele deosebite obținute la acest concurs și au obținut un premiu I prin Ina Turcan, anul al III-lea, un premiu III prin Mara Strungaru, anul I, și două mențiuni prin Roxana Găină anul al IV-lea și Daniela Ţabrea, anul al II-lea.

Această olimpiadă studențească a fost inițiată în 2012 de Facultatea de Fizică de la Iași, și continuă tradiția concursurilor dedicate și studenților fizicieni (Între 1957 și 1988 a avut loc Concursul „Traian Lalescu” pentru studenți, având ca secțiuni Matematică și Fizică).

Citeşte şi despre: Admiterea la Facultatea de Fizică