Basarabeni în România – istorii de succes!

Afis - Basarabeni in Romania (2)Asociația Tinerilor Români din Afara Granițelor (ATRAG Iași) organizează în data de 5 aprilie a.c., orele 12:00, în Sala Senatului Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, prima ediție a proiectului “Basarabeni în România – Istorii de succes”.

Prin intermediul acestui proiect ATRAG Iași dorește să aducă în fața studenților basarbeni personalități remarcabile, exemple demne de urmat, care au reliefat valorile culturale și spirituale prin munca și rezultatele obținute de-a lungul timpului.

Asociația Tinerilor Români din Afara Granițelor (ATRAG) și-a propus să organizeze o suită de întâlniri cu absolvenții Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, care au ajuns persoane publice recunoscute în domenii importante ale vieţii culturale, profesionale şi academice din Republica Moldova.

Prezentul proiect îşi propune să fie o cale de comunicare între basarabenii de succes, absolvenți ai Universitații ”Alexandru Ioan Cuza” și tinerii studenți din prezent. Considerăm că organizarea acestor întâlniri ar putea să reprezinte un valoros şi veridic îndemn pentru actuala generaţie să obţină rezultate academice deosebite, pe care să le pună în practică, prin dezvoltarea excelenţei profesionale, acasă, în Republica Moldova.

Invitații speciali ai evenimentului sunt:

Alexandru Tănase – Președintele Curții Constituționale a Republicii Moldova.

Octavian Țîcu – Conferențiar universitar, doctor în istorie, cercetător-coordonator la Academia de Științe a Republicii Moldova.

Dorin Draguțanu – Guvernatorul Băncii Naționale a Republicii Moldova.

***

ATRAG este o organizație non-guvernamentală, non-profit și apolitică. Scopurile principale ale asociației constau în susținerea, promovarea intereselor socio-profesionale ale tinerilor români din afara granițelor și facilitarea integrării lor în societatea românească.