Premii obtinute de masteranzii la Informatică

Doi masteranzi de la Facultatea de Informatică, Ionuţ Dănilă şi Mihaela Ghimiciu, au obţinut premiul special Microsoft (categoria Windows Phone) şi premiul al II-lea în urma competiţiei studenţeşti naţionale Mobil PRO „Inovare şi Mobilitate”. Evenimentul a avut loc în perioada 21-22 martie 2014, fiind organizat de către Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei de la Universitatea Politehnică din Bucureşti.

La acest concurs cei doi masteranzi au dezvoltat proiectul ubiGuide, a cărui prezentare o puteţi vedea mai jos.

Ionuţ Dănilă şi Mihaela Ghimiciu au fost singura echipă din Iaşi participantă la competiţia ediţiei 2014. La concurs au fost jurizate 27 de proiecte.

Mobil Pro este un concurs de idei şi aplicaţii implementate pe o diversitate de terminale mobile cu touchscreen, de la smartphones la tablete, şi pe orice sistem de operare mobil. Competiţia s-a adresat tuturor studenţilor şi elevilor de liceu pasionaţi de dezvoltarea unor astfel de aplicaţii.