Oportunități de studiu în Statele Unite pentru studenții, masteranzii și doctoranzii români

Poster-UAIC_denumire-completa-page-001-723x1024Comisia Fulbright Româno-Americană si Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită să participați la o prezentare a oportunităților de studiu și cercetare în Statele Unite prin programele de burse Fulbright și EducationUSA.

Miercuri, 19 martie, de la 12.00 la 13.30, Sala Senatului, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi

Seminarul se va concentra asupra:

·         Programului „Fulbright Student Award 2015-2016”, pentru studii de masterat sau cercetare doctorala (non-degree) la universități din Statele Unite ale Am

ericii,

·         EducationUSA – un demers independent, prin intermediul caruia puteți primi consiliere în legatură cu procedura de înscriere la studii post-universitare în SUA, ca studenţi independenţi, cu finanţare din partea universităţilor americane.

Seminarul va include prezentări privind ambele demersuri, urmate de o secțiune de întrebări și răspunsuri.

Bursa „Fulbright Student” vizează toate disciplinele, exceptând medicina clinică, și se adresează absolvenților, masteranzilor, studenților în an terminal de studiu și doctoranzilor români, de la universități acreditate de stat sau particulare. (Bursa Fulbright Student)

Programul EducationUSA, promovat in România de Centrul de Consiliere Educaţionala al Comisiei Fulbright Româno-Americane, se adresează elevilor de liceu, studenţilor şi absolvenţilor universitari interesaţi studii în Statele Unite ale Americii.