Burse de 15.000 de euro pentru actualii studenţi, foşti elevi olimpici

Ministerul Educaţiei Naţionale lansează  Bursa tânărului cercetătorce are ca scop susţinerea tinerilor absolvenți de liceu  cu rezultate excelente (premii I, II, III/ medalii de aur, argint, bronz sau alte forme de premiere echivalente), obţinute la olimpiadele internaţionale sau în competiţii internaţionale / globale de  inovare, în vederea pregătirii într-o universitate din România pentru dezvoltarea unei cariere  ştiinţifice.

Cine poate candida?

• tineri / tinere absolvenţi / absolvente de liceu, care au promovat examenul de  bacalaureat, în anul universitar care începe în anul absolvirii studiilor liceale, pentru a urma cursurile unei universităţi din România şi pentru a se integra intr-un laborator de  cercetare, în domeniul de interes;
  • tineri / tinere absolvenţi / absolvente de liceu care au participat la o olimpiadă internaţională sau la o competiţie internaţională/globală de inovare în ultimii doi ani de  liceu, şi au primit premiul I, II, III / medalii de aur, argint, bronz sau alte forme de premiere echivalente

Care este valoarea bursei?

15.000 de euro, cumulaţi pe o perioadă de 24 de luni

Suplimentar, 2000 de euro pentru  pentru participarea la  evenimente științifice internaţionale, de referinţă, în domeniul ales de către tânărul/tânăra  cercetător/cercetătoare pentru activitatea de cercetare.

Dosarul de înscriere:

• Cerere de acordare a bursei (poate fi descărcată de pe site)
  • Scrisoare de motivaţie
  • Diploma / certificatul obţinut în urma participării la olimpiada internaţională / competiţia  internaţională/globala de inovare
  • Adeverința de student
  • Acordul universităţii gazdă şi acceptul laboratorului, dacă este cazul, privind desfășurarea de către beneficiarul/beneficiara bursei a unei activități de cercetare în laboratoarele universității, asigurarea îndrumării necesare, precum și a accesului la infrastuctura de cercetare adecvată, cel puțin pe perioada de acordare a bursei  (se obţine de la secretariatul facultăţii)
  • CV-ul coordonatorului / mentorului tânărului/tinerei absolvent/absolventă

Dosarul se depune electronic la adresa: www.uefiscdi-direct.ro

Termen limită: 17 februarie 2014 (prelungit)

Informaţii suplimentare:

Gabriela Chiric