John F. Kennedy – Enigmele unui erou

AfisIasiCuzaÎn noiembrie 2013 s-au implinit 50 de ani de la un eveniment tragic care a marcat istoria Statelor Unite și a lumii întregi – asasinarea președintelui John F. Kennedy.

Vineri, 17 ianuarie 2014, de la ora 10.00, în Sala Senatului a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc un eveniment ce va aduce în prim plan personalitatea unui om care a influențat și înca influențează istoria lumii – John F. Kennedy.

Evenimentul îi va avea ca invitați speciali pe Sever Voinescu (președinte Asociația Friends of America) și Sorin Mîndruțescu (CEO Oracle România).

În cadrul evenimentului va avea loc prelegerea cu tema „JFK, moștenire și mit”, proiecția unui film documentar și prezentarea cărții „John F. Kennedy – Enigmele unui erou”, un bestseller New York Times, tradus și prezentat în avanpremieră la Festivalul de Film Istoric de la Râșnov.

Organizatori:

• Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași
  • Institut Europeen des Itineraires Culturels
  • Festivalul Istoric Râșnov

Programul evenimentului:

10.00: Prezentarea cartii „John F. Kennedy – Enigmele unui erou” – bestseller New York Times;

10.15: „John F. Kennedy, mostenire si mit” – prelegere susținută de Sever VOINESCU;

10.55: Proiecție film documentar (daca aveti titlul filmului, consider ca ar trebui precizat);

11.40: Sesiune de întrebări și răspunsuri.