Dezbatere: Economia Uniunii Europene și ieșirea din criză

economia UE_noiembrie 2013Asociația Europeană a Studenților în Drept ELSA – Filiala Iaşi alături de Centru de informare Europe Direct Iași vă invita să luaţi parte la dezbaterea intitulată ,,Economia Uniunii Europene şi iesirea din criză”, în data de 4 noiembrie 2013, orele 12:00-14:00 , în Amfiteatrul I.1 din cadrul Facultăţii de Drept, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Aceasta dezbatere face parte din evenimentele organizate de ELSA Iaşi, având anul acesta o temă specială adaptată prezentului, dominată de multitudinea de schimbări a reglementărilor şi confuzia în ceea ce priveşte aplicarea lor.

Ziua de 31 octombrie 2013 reprezintă un moment unic deoarece dezbaterea îşi stabileşte ca obiectiv aducerea în faţa publicului larg a unui ansamblu de aspecte referitoare la noţiunile de economie, Uniune Europeana dar si criză, raportate însă în mod primordial nu la contextul istoric, ci la modul în care această noţiune capătă din ce în ce mai mult contur în actualitate, dar si raportat la alegerile europarlamentare din 2014, institutia Parlamentului European si Tratatul de la Lisabona.

În acest sens, se doreşte crearea unei viziuni concrete, în ceea ce priveşte economia Uniunii Europene dar şi iesirea din criză prin raportare la modul în care ia amploare în societate.

Invitații prezenți la eveniment, cadre didactice la Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” dar și reprezentanți ai Centrului de informare Europe Direct vor surprinde tema dezbătută din diverse perspective în ceea ce priveşte economia Uniunii Europene, și ieşirea din criză, acest eveniment fiind deschis tuturor studenților și persoanelor interesate.