Cafékultour, 8-21 aprilie 2013

Organizată de către Centrul Cultural German Iaşi şi Institutul Francez Iaşi, seria de evenimente „Cafékultour” a ajuns anul acesta la a VIII-a ediţie, fiind o marcă bine stabilită a celor două instituţii şi care şi-a câştigat deja aprecierea publicului de-a lungul anilor.

În luna aprilie, cluburile şi cafenelele din Iaşi se vor transforma în spaţii de manifestare ale culturii locale şi internaţionale, oferind publicului evenimente dintre cele mai diverse: demonstratii de gătit, seri de joc, concerte de jazz, expoziţii de fotografie, spectacole de teatru, proiecţii de filme etc.

PROGRAMUL CAFÉKULTOUR 2013, PE SCURT:

• 8 aprilie, 19.00, Teatru FiX,: proiecţie de film „Soundtrack for a revolution” în regia Bill Guttentag, Dan Sturman (Un eveniment organizat de British Council Iaşi)

• 9 aprilie, 17.30, Dublin Pub: proiecţie de film “Muhammed: ultimul profet” de Richard Rich (Un eveniment organizat de Centrul Cultural Oriental Iași)

• 9 aprilie, ora 19.30, Dublin Pub: proiecţie de film “Le Chaos” de Youssef Chahine şi Khaled Youssef (Un eveniment organizat de Centrul Cultural Oriental Iași)

• 10 aprilie, 19.00, Teatru FiX: spectacol de teatru “Cameristele” de Jean Genet (Un eveniment organizat de Institutul Francez Iaşi)

• 11 aprilie, 19.30, Cinema Victoria: proiectia lung-metrajului „Rocker” de Marian Crișan, în prezența regizorului și a actorilor în rolurile principale, în deschidere: proiecția scurt-metrajului „Megatron”(Un eveniment organizat de Institutul Francez Iaşi)

• 11 aprilie, 19.00, Cafe Sage: conferință multimedia „O nouă dimensiune a Americii de Sud: din Columbia până în Chile” prezentată de Asist. Univ. Daniel Tudora (Un eveniment organizat de Centrul Americii Latine și Caraibelor Iaşi)

• 12 aprilie, 14.00, Sala „B. Fondane”, Institutul Francez Iași: Ziua ”Georges Méliès”, Partea 1: proiecție de filme de Georges Méliès urmată de o prezentare – dezbatere moderată de artistul vizual Matei Bejenaru (Un eveniment organizat de Institutul Francez Iaşi)

(Un eveniment organizat de Centrul Cultural German Iaşi)

• 12 aprilie, 17.00, Muzeul Unirii: vernisaj expoziție – ”Herta Müller – Cercul drăcesc al cuvintelor”, prezintă Lect. Dr. Ana Maria Pălimariu de la Catedra de Germanistică. Expoziția va putea fi vizitată în perioada 12 aprilie – 9 mai 2013. (Un eveniment organizat de Centrul Cultural German Iaşi)

• 12 aprilie, 19.00, Palas Mall, Atrium: Ziua ”Georges Méliès”, Partea 2: proiecții de filme de Georges Méliès și improvizații muzicale după ”Barbe-Bleue”- 1901, ”Voyage dans la lune”- 1902, ”Les Quat`Cents Frances du Diable”- 1906, „Cendrillon ou la Pantoufle merveilleuse” – 1912. (Un eveniment organizat de Institutul Francez Iaşi)

• 13 aprilie, 17.00, Dublin Pub: proiecție de film – Yacoubian Building de Marwan Hamed (Un eveniment organizat de Centrul Cultural Oriental Iași)