Un DHC al Universităţii ar putea deveni noul Papă

IMG_1606
Cardinalul Christoph Schönborn a primit titlul de Doctor Honoris Causa în luna mai 2012

Eminenţa Sa, Cardinalul Christoph Schönborn, distins cu titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” în anul 2012, este considerat unul dintre candidaţii cu şanse reale de a fi desemnat succesorul Papei Benedict al XVI-lea.

Redacţia BBC menţionează numele cardinalului  Schönborn, Arhiepiscop al Vienei, pe lista (neoficială) a prelaţilor care ar putea primi votul favorabil din partea Conclavului  reunit începând de astăzi, la Vatican.

Cristoph Schönborn a vizitat Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” anul trecut, în luna mai, fiind distins cu titlul de Doctor Honoris Causa. Titlul a fost acordat de către Senatul Universităiiţii, „pentru aprofundarea şi afirmarea reflecţiei teologice asupra realităţilor lumii contemporane, pentru implicarea profundă în dezvoltarea relaţiilor spirituale, culturale şi ecumenice la nivel european, pentru menținerea dialogului amplu și mereu viu cu Biserica Ortodoxă şi pentru contribuţiile esenţiale la deschiderea şi extinderea comunicării între Religie-Ştiinţă-Filozofie”.

Vă invităm să citiţi în întregime Laudatio rostit cu această ocazie de către Excelenţa Sa Petru Gherghel, Episcopul Diecezei romano-catolice de Iaşi.