Ce iubesc la studenţie

Primăvara a sosit şi totodată concursul „Ce iubeşti la studenţie?” a ajuns la final. 22 de scrisori de dragoste adresate studenţiei, peste 600 de voturi, un singur câştigător: Nina Diviza. Felicitări!!!

Studenţia.. este Animus-ul meu, Luceafarul care-mi va ilumina viaţa de acum încolo, pasiunea mea şi setea mea de cunoştinte, valori, culori si forme. Izvorul din care o sa beau de acum incolo. Promisiunea mea către mine de a rămâne mereu student: un copil care vrea să cunoască, care vrea să întrebe şi să perceapă realitatea în multitudinea sa de abstractizări şi concepte. Studenţia este punctul din care se deschid simultan două porţi: una către trecut şi alta către viitor. Prezentul, acel punct, devine o joacă, metoda cea mai eficientă de învăţare a “tot ce-a fost ori o să fie”, acel moment continuu de “tu te-ntreabă şi socoate”. Studenţia pentru mine a fost acea fugă în cercuri de a mă regăsi pe mine şi acum m-am regăsit: sunt la momentul potrivit şi la locul potrivit, înconjurată de oameni excepţionali pe care pot să-i întreb şi care mă ajută să înţeleg, persoane care îmi dau avântul şi direcţia să-mi îmbraţişez visul. Studenţia este în fiecare profesor care a stat în faţa mea şi în fiecare coleg de lângă mine, pentru că până la urmă totul se rezumă la oameni.. şi studenţia derivă din clădirea universităţii zidită de oameni, din carţile scrise de oameni, din cuvinte vreodată rostite.. de oameni..

Poza concurs Feb

Mascota Alexa îşi aşteaptă nerăbdătoare noua proprietară.