Concurs pentru inovare – competiţie pentru studenţii din universităţi

concurs_ideeCu ocazia aniversării a 40 de ani de la semnarea Convenţiei Brevetului European, Oficiul European de Brevete (OEB) organizează un concurs de idei inovative, pentru a oferi studenţilor din statele membre oportunitatea de a explora diversitatea documentaţiei referitoare la brevete, precum şi pentru a sugera noi domenii de inovare, în special în domeniul tehnologiilor ecologice şi sectoarelor de dezvoltare durabilă.

Cui se adresează ?

Concursul este deschis pentru studenţii, masteranzii sau doctoranzii care au cel puţin 18 ani, înscrişi la orice disciplină, la o universitate, colegiu sau o instituţie academică. Nu există nici o taxă de participare.

Cum se desfăşoară concursul?

Concurenţii sunt invitaţi să realizeze un studiu în care să definească un proiect de cercetare care să poată fi de interes pentru sectorul de cercetare – dezvoltare.

Puteţi accesa alte detalii despre concurs AICI şi regulamentul competiţiei AICI.