Mobilităţi de practică ERASMUS – facultatea de Litere

Dacă eşti student al facultăţii de Litere te poţi înscrie pentru o mobilitate de practică ERASMUS.

SUNT ELIGIBILI studenţii:

Înmatriculaţi la zi, la UAIC, care în anul academic 2012-13 vor fi în anii II – III licenţă, II master sau II – III doctorat;

Vorbitori de limba italiană/engleză/ franceză/germană, în funcție de specificul fiecărei mobilități scoase la concurs;

Integralişti la momentul selecţiei, având media anilor de studii (licenţă, master şi doctorat, după caz) până în prezent: minimum 8

NU POT PARTICIPA LA SELECŢIE:

studenţii care au beneficiat deja de acelaşi tip de mobilitate ERASMUS ca cel pentru care candidează, cu sau fără finanţare (studenţii care au beneficiat de o mobilitate de studiu sunt eligibili pentru o mobilitate de stagiu de practică şi invers).

DOCUMENTE NECESARE LA DOSARUL DE CANDIDATURĂ:

1.Curriculum Vitae (redactat în limba română);

2.Scrisoare de motivaţie (redactată în limba în care se va desfăşura mobilitatea);

3.Extras din foia matricolă (copie) / studenţii la nivel master sau doctorat vor include şi situaţia şcolară de la nivelul de studii deja promovat (foaia matricola şi/sau diploma obţinută la nivel licenţă/ master, după caz);

4.Declaraţie-tip care atestă faptul că nu aţi mai beneficiat de o mobilitate Erasmus de practică (formularul se găseşte la Biroul Erasmus, etaj 2, lângă Rectorat);

5.Certificat de limba italiană/engleză/ franceză/germană, în cazul studenţilor care nu sunt la specializarea respectivă (rezultatul obţinut trebuie să fie minimum 8/10, 16/20, 80/100 sau calificativul bine la nivelul B1)

Anexarea la dosar a unor atestate, diplome relevante pentru mobilitatea Erasmus de practică poate constitui un avantaj pentru candidaţi.

Dosarele incomplete vor fi declarate respinse.

CALENDARUL SELECŢIEI:

13–14.08.2012: depunerea dosarelor de candidatură la Biroul pentru Programe Comunitare, Departamentul de Relaţii Internaţionale, corp A, etaj 2, lângă Rectorat (dna Ioana PRISTAVU)

14.08.2012, orele 15.00: interviu în Sala 3.15;

16.08.2012, orele 10.00: afişarea rezultatelor la Secretariatul Facultăţii;

30.08.2012, orele 11, sala 3.15: întâlnirea informativă cu studenţii selectaţi

Mai multe detalii găseşti AICI.