Premiul „Spiru Haret“ pentru volumul ”Universitatea din Iaşi. 1860-2010. Facultăţi. Profesori. Şcoli ştiinţifice”, coordonat de Gheorghe Iacob

Volumul Universitatea din Iaşi. 1860-2010. Facultăţi. Profesori. Şcoli ştiinţifice a primit Premiul „Spiru Haret” pe anul 2011 al Fundaţiei Culturale „Magazin Istoric”.

Lucrarea, recent apărută la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, a fost coordonată de prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prorector al universităţii ieşene.

Evenimentul a avut loc miercuri, 25 aprilie 2012, la Banca Naţională a României, în cadrul celei de-a XX-a ediţii a Simpozionului anual de istorie şi civilizaţie bancară „Cristian Popişteanu“, cu tema „Marea criză economică din 1929-1933”. Organizatori: Banca Naţională a României şi Fundaţia Culturală Magazin Istoric. Au participat: Acad. Mugur Isărescu, Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Acad. Ionel Haiduc, Preşedintele Academiei Române, Prof. univ. dr. Victor Axenciuc, Membru de onoare al Academiei Române.

Evenimentul face parte din seria de manifestări dedicate împlinirii a 132 de ani de la înfiinţarea B.N.R.