Celebrul film „The Soviet Story” va fi proiectat la Iași

Centrul de Studii asupra Comunismului şi Postcomunismului (CSCP) în colaborare cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (ICCMER) şi Fundaţia Konrad Adenauer (KAS) organizează vineri, 23 martie 2012, orele 17.00, în Corpul H al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Sala H1 (Bd. Carol I, nr. 11, Iaşi) proiecţia filmului „The Soviet Story”, urmată de dezbaterea Utopie comunistă, crime în masă şi memorii concurente în secolele XX şi XXI.

La dezbatere vor participa istoricii Ovidiu Buruiană, Adrian Cioflâncă, Dorin Dobrincu şi Andrei Muraru.

„The Soviet Story” este un film documentar al regizorului leton Edvīns Šnore (n. 1974), care a fost lansat pe 5 mai 2008.

Filmul ilustrează natura comunismului sovietic şi colaborarea dintre URSS şi Germania nazistă înainte ca cele două puteri să intre în conflict în 1941, oprindu-se asupra unor episoade istorice semnificative precum foametea din Ucraina, marea teroare stalinistă, Pactul Ribbentrop-Molotov, masacrarea ofiţerilor polonezi în pădurea Katyn, colaborarea dintre Gestapo şi NKVD, deportările în masă şi experimentele medicale efectuate în GULAG.

Documentarea filmului este susţinută prin interviuri realizate cu supravieţuitori ai dramelor regimului stalinist, dar şi cu foarte cunoscuţi analişti ai sistemului comunist (Norman Davies, Nicolas Werth, Françoise Thom, Vladimir Bukovski, Viktor Suvorov), precum şi cu membri ai Parlamentului European.