Lansarea unei istorii exhaustive a cruciadelor: “Cruciadele. Istoria războiului pentru eliberarea Pămîntului Sfînt” de Thomas Asbridge

Editura Polirom şi Librăria „Orest Tafrali” (Corpul A al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”) vă invită marţi, 29 noiembrie, de la ora 17.00, la lansarea volumului “Cruciadele. Istoria războiului pentru eliberarea Pămîntului Sfînt”, semnat de Thomas Asbridge și apărut de curînd la Editura Polirom.

Invitaţi: Anton Adămuţ, Alexandru-Florin Platon, Wilhelm Dancă

Moderator: Adrian Şerban

Publicat în traducere în colecţia „Historia”, “Cruciadele. Istoria războiului pentru eliberarea Pămîntului Sfînt” este cel mai recent volum semnat de istoricul britanic Thomas Asbridge, o autoritate recunoscută în istoria cruciadelor.

Thomas Asbridge abordează istoria cruciadelor, din perspectiva ambelor tabere – creştină şi musulmană –, dar şi istoria unei părţi semnificative din Evul Mediu, ce începe la sfîrşitul secolului al XI-lea, cu îndemnurile papei Urban al II-lea la războiul sfînt, şi se încheie două secole mai tîrziu, cu bătălia pentru Acra cîştigată de musulmani.

Apelînd la surse creştine şi musulmane, autorul reconstituie cu remarcabil talent firul epic al evenimentelor, dînd la iveală perspectivele ambelor tabere şi mentalităţile epocii. O lume populată de eroi legendari precum Richard Inimă-de-Leu şi Saladin ni se înfăţişează astfel în toată gloria şi barbaria sa.

Cum au ajuns două dintre cele mai mari religii ale lumii să recomande violenţa în numele lui Dumnezeu? De ce atît de mulţi creştini şi musulmani au răspuns apelului la cruciadă şi la jihad şi ce anume a perpetuat ciclul violenţei religioase în Orientul Apropiat? A fost prima cruciadă un act de agresiune creştină? Ne putem întreba cine şi de ce a cîştigat războiul din Ţara Sfîntă, însă mai important este să înţelegem în ce fel acesta a reconfigurat lumea medievală şi a influenţat istoria, cu urmări şi ecouri pînă astăzi.

Din cuprins:

Naşterea cruciadelor • Războiul sfînt, Ţara Sfîntă • Statele cruciate • Reacţia Islamului • Renaşterea musulmană • Lumina credinţei • Bogăţia Egiptului • Războinicul sfînt • Chemarea la cruciadă • Sosirea regilor • Richard Inimă-de-Leu • Ierusalimul • Lupta pentru supravieţuire • Victorie în Orient • Leul Egiptului • Moştenirea cruciadelor.

Thomas Asbridge este profesor la Universitatea din Londra, unde coordonează modulul de masterat „Islamul şi Occidentul” şi conduce doctorate în domeniul istoriei medievale (istorie religioasă şi militară, cruciadele şi statele cruciate, contactele culturale dintre Islam şi Occident). Este co-directorul seminarului internaţional „Cruciadele şi Orientul mediteraneean”, organizat de Institute of Historical Research din Londra. Autoritate recunoscută în istoria cruciadelor, a mai publicat The First Crusade: A New History (2004).