Eşti boboc? Ţi-am pregătit un eveniment unic în România

În perioada 1- 3 octombrie 2011, Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează, în premieră pentru universităţile din România, un eveniment de amploare dedicat bobocilor. Timp trei zile, în cadrul evenimentului „Bun venit la UAIC”, bobocii sunt aşteptaţi în faţa universităţii, la infochioşcurile special amenajate, unde voluntarii şi staff-ul UAIC le vor oferi toate informaţiile despre studenţie. Pentru ca bobocii să intre cât mai repede în atmosfera nouă a vieţii de student, la „bun venit UAIC” vor mai avea parte de:

• O mapă de bun venit
  • Concurs de orientare în campus, organizat ca o vânătoare de comori, cu premii în materiale sportive
  • Familiarizare cu ofertele culturale ale Iaşului, prezentate de reprezentanţi de la centrele culturale, Biblioteca Centrală Universitară şi Centrul pentru Informare Turistică
  • Un colţ al sportului, în care se va putea juca baschet, fotbal, tenis de masă, voley sau badminton
  • Concert de folk “la balenă”, în campusul Titu Maiorescu
  • Turul Iaşului pentru studenţi
  • Show-uri susţinute de cluburile de dans, teatru sau sport ale Iaşului, în faţa Corpului A
  • Îndrumare şi sfaturi din partea colegilor mai mari, în cadrul primului program de mentorat organizat de UAIC, pentru care s-au înscris deja peste 1000 de studenţi
  • Recrutare pentru stagii de practică şi joburi, pentru studenţii din anul I şi cei din ani mai mari

Si părinţii bobocilor vor fi întâmpinaţi cu ,,Bun venit la UAIC” în cadrul unei întâlniri cu reprezentanţi din conducerea Universităţii şi din departamentele responsabile de securitatea în campus, servicii medicale, condiţii de cazare, cantină etc.

Ca în fiecare an, anul universitar 2011-2012 se va deschide şi printr-o ceremonie specială, pe data de 3 octombrie, în Aula Magna “Mihai Eminescu”. Anul acesta, cursul inaugural tradiţional va fi susţinut de prof.univ.dr. Adrian Neculau, pe tema “Universităţile din Universitate. Construcţie şi ruptură identitară în câmpul universitar”.

Pagina evenimentului: http://360.uaic.ro/bunvenit

Sponsori