9 – 15 mai: Zilele Voluntariatului la UAIC

În perioada 9-15 mai la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vor avea loc Zilele Voluntariatului. Evenimentul se înscrie în calendarul Anului European al Voluntariatului 2011, iar la nivel naţional în Săptămâna Naţională a Voluntariatului.

Sub sloganul “Implică-te!”, proiectul “Zilele Voluntariatului la UAIC” îşi propune să sublinieze importanţa responsabilității și implicării individuale în viața comunității şi să se alăture astfel persoanelor cu iniţiativă din Europa.

Sunt invitaţi să participe studenţii, cadrele didactice, angajaţii Universităţii şi oricine altcineva crede că poate schimba ceva. Evenimentul cuprinde trei acţiuni:
[divider]

Dezbatere susținută de Doamna Leslie Hawke, luni, 9 mai, ora 14.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a  Universității „Alexandru Ioan Cuza”. Leslie Hawke conduce Asociația „Ovidiu Rom”, a cărei misiune este integrarea fiecărui copil sărac între 3 și 6 ani din România în sistemul de învățământ, pentru a le oferi șansa să devină membri activi ai societății. Luni, mama celebrului actor Ethan Hawke va modera în Aula Magna dezbaterea „13 reasons why you should bother”.
[divider]

„Ajută-i să înveţe” – colectare de materiale educaţionale în Universitate, 9-20 mai; materialele educaţionale (cărţi, jucării, hârtie, creioane, planşe, etc) vor fi donate copiilor din 10 şcoli şi grădiniţe ale judeţului Iaşi. Oricine este interesat să doneze este aşteptat la unul din punctele de colectare situate la intrările din corpurile A şi B ale Universităţii între 9 şi 20 mai, în intervalul orar 10.00 – 14.00.

[divider]

„Ecologhează-te!” – ecologizare a pădurii Şorogari, sâmbătă, 14 mai, ora 10.00. Punct de întâlnire: baza pârtiei de schi Copou
[divider]

Zilele Voluntariatului la UAIC este un eveniment organizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Iaşi, al Fundaţiei Serviciilor Sociale Bethany, al Organizaţiei Salvaţi Copiii Iaşi şi al asociaţiilor studenţeşti partenere (AIESEC Iaşi, Asociatia Studenţilor si Absolvenţilor Facultăţii de Filosofie din Iaşi, Asociaţia Studenţilor Francofoni din Iaşi, Asociaţia Studenţilor Informaticieni Ieşeni, Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români, The European Law Students’ Association Iași, Liga Studenţilor Economişti, Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie, Asociaţia Europeană a Studenţilor la Relaţii Publice şi Comunicare, filiala Iaşi).

Dacă vrei şi tu să răspândeşti spiritul voluntariatului la UAIC, copiază codul de mai jos şi introdu-l în pagina ta web:

Contact:

Alexandru Grigoraş: 0753140050, alexandru.grigoras@uaic.ro
Lidia Bourceanu: 0721294336, lidia.bourceanu@uaic.ro

Mai multe detalii pe: http://www.uaic.ro/uaic/bin/view/University/zilelevoluntariatului