Festivalul „ Zilele Studentului Francofon”

Asociația Studenților Francofoni din Iași organizează între 15-17 aprilie Festivalul „ Zilele Studentului Francofon”, pentru a promova valorile francofoniei în rândul tuturor studenților ieșeni.

În cele 3 zile de festival se vor desfășura 15 activități culturale, educaționale și sportive: mini-festival de teatru francofon (în aer liber), difuzare de filme artistice şi de animaţie(în aer liber), expoziţie de fotografie, Soirée Francophone, training-uri pe teme legate de francofonie şi centrate pe dezvoltarea personală a studenţilor, conferinţă cu invitaţi din mediul academic ieşean pe tema francofoniei şi a valorilor promovate, Forumul Naţional al organizaţiilor francofone studenţeşti din Romania, concurs Chasse au tresor, Livres Voyageurs și Gala ZSF – spectacol de pian, vioară, dans şi balet în cadrul premierii Concursului Naţional şi Internaţional de Poezie în Limba Franceză Echos Francophones .

Pentru detalii despre programarea activităților festivalului, surprizele pregătite de organizatori și despre participare, urmăriți www.zsf.ro , adresa de facebook a Festivalului „ Zilele Studentului Francofon” sau contactați organizatorii la adresa aefi_ro@yahoo.fr .