O întrebare aproape existenţială

de Corneliu Iaţu

O întrebare care mă frământă de mult timp. Este aproape existențială în condițiile în care Internetul a alungat mare parte din oameni din biblioteci, făcând să dispară plăcerea de a mângâia o carte, de a o răsfoi, de a avea satisfacția și răgazul de a mai și reflecta.

Ce ar trebui să citească? Este relativ simplu. Ar trebui să citească din clasici, din romantici, din contemporani, ar trebui să citească experiențe de viață pentru a-și construi modele. Este la fel ca în muzică: unii iubesc muzica clasică, alții muzica rock, pop etc. O bază esențială trebuie să existe. Cred că la școală ar trebui introdusă și disciplina: lecturi obligatorii. În locul a multiple ore de română în care se diseacă reprezentativitatea nu știu cărui erou, ideal ar fi să se introducă aceste lecturi obligatorii. Dacă nu greșesc, altădată exista această „disciplină“.
[divider]

Prof.univ.dr. Corneliu Iaţu este directorul Departamentului de Geografie al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”