10 zile multicolore la Iaşi

Timp de 10 zile, Iaşul va lua lecţii de comunicare interculturală prin intermediul >multicolor, Festival de Muzică şi Film în aer liber. Festivalul organizat de Iniţiativa Erasmus Iaşi (IEI) se va desfăşura în perioada 11-20 iunie 2010 în Parcul Copou şi pe Strada Lăpuşneanu.

Vezi programul festivalului aici: http://www.festivalulmulticolor.ro/

„Festivalul >multicolor se află la cea de-a doua ediţie. Dorim să continuăm în acelaşi ton ca anul trecut şi să promovăm prin muzică şi film culturi întâlnite atât în mediul academic ieşean, cât şi în mediul extra-academic. Spre deosebire de 2009, anul acesta vom avea prezente şi ţări ca Ucraina şi Rusia, iar ultima seara va fi dedicată în mod special culturii româneşti”, a declarat Cristian Haldan, Project Manager Festivalul Multicolor 2010.

Fiecare zi de eveniment va fi dedicată uneia dintre cele 10 ţări, iar toate activităţile se vor desfăşura în aer liber, tocmai pentru a facilita accesul la aceste culturi unui număr cât mai mare de persoane. Astfel, în timpul zilei, muzica specifică respectivei ţări va fi difuzată atât pe Strada Lăpuşneanu, cât şi în Parcul Copou la Casa de CulturăMihai Ursachi”, iar seara, în parc, începând cu ora 21.00, va fi proiectat un film aparţinând acelei culturi, acţiunea luând forma unui cinematograf în aer liber. De asemenea, pentru a completa universul fiecărei culturi, în Galeriile Anticariat „Dumitru I. Grumăzescu” şi în Librăria-cafenea Avant Garde din Iaşi vor fi amenajate standuri speciale în care vor fi expuse cărţi ale autorilor din „ţara zilei”, precum şi imagini.

Ţările participante la festival sunt: Portugalia, Germania, Rusia, Franţa, Italia, Belgia, Spania, China, Ucraina, Romania.

Partenerii Festivalului >multicolor sunt: Primăria Municipiului Iaşi, Galeriile Anticariat „Dumitru I. Grumăzescu”, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi, Behlev, Lavinia Biberi – Consultant PR, Cotnari, Dublin Pub, Junior Chamber International (JCI) Iaşi, Asociaţia Oamenilor de Afaceri Iaşi, Librăria-cafenea Avant Garde, Metropolisfilm

Partenerii culturali: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”, Institutul Camões, Ambasada Portugaliei în România, Institutul Italian de Cultură „Vito Grasso”, Goethe Zentrum, Ambasada Spaniei în România, Comunitatea Franceză din Belgia, Comunitatea Ruşilor Lipoveni, Centrul Cultural Francez Iaşi, Hanban, Uniunea Ucrainenilor din România.

Partenerii media ai evenimentului: Ziarul de Iaşi, Opinia Veche, Revista Glare, Radio Nord-Est, Radio Iaşi, Radio Hit, 360city.ro, Altiaşi.ro, TVR Iasi, TVR 3 si CITV.