Concurs de eseuri – şomajul tinerilor

Banca Mondială şi Ministerul Afacerilor Externe din Norvegia invită tinerii cu vârste între 18 şi 25 de ani din întreaga lume (studenţi sau nu) să se alăture acestui concurs internaţional trimiţând un eseu sau un film video care să răspundă la următoarele întrebări: Cum poate fi combătut şomajul tinerilor prin soluţii aduse de tineri? Cum te afectează şomajul tinerilor pe tine, ţara, oraşul sau comunitatea ta? Ce ai putea face împreună cu colegii tăi pentru a gasi o soluţie sustenabilă pentru cei care sunt în căutarea unui loc de muncă, prin intermediul antreprenoriatului în rândul tinerilor?

Lucrările pot fi scrise în limba engleză, franceză sau spaniolă.

Autorii celor mai bune eseuri vor fi invitaţi să participe la Conferinţa anuală a Băncii Mondiale privind economia dezvoltării (ABCDE) din Stockholm, Suedia, din mai 2010.

Data limită pentru trimiterea lucrărilor este 16 martie 2010.

Mai multe detalii: http://www.essaycompetition.org

(sursa: eurodesk info)