Când aflaţi informaţii despre admiterea din septembrie?

Primim multe întrebări legate de numărul de locuri care vor fi scoase la concurs pentru sesiunea de admitere din septembrie. La majoritatea facultăţilor, dosarele de concurs la admitere încă pot fi retrase.

Din acest motiv, informaţiile despre numărul de locuri vor fi disponibile de-abia în jur de 3 septembrie şi vor fi publicate atât aici, cât şi pe http://admitere.uaic.ro.

Atunci veţi afla:

• ce facultăţi UAIC mai au disponibile locuri la buget
  • la care dintre facultăţi puteţi intra pe un loc la taxă
  • dacă facultăţile care au fost foarte solicitate mai au locuri libere pentru forme de învăţământ taxă sau ID taxă

Din experienţa anilor trecuţi, vă putem spune că majoritatea facultăţilor vor avea locuri disponibile şi vă mulţumim pentru disponibilitatea de a aştepta aceste informaţii până la începutul lunii septembrie.

Admiterea de toamnă va avea loc în perioada:

7 – 12 septembrie: înscrierea;
13 – 15 septembrie: selecţia candidaţilor şi afişarea rezultatelor.

Condiţiile de admitere, modul de calculare a mediei, actele necesare pentru dosar şi taxele de înscriere vor rămâne aceleaşi.