Săptămâna europeană

saptamana-europeana2

Centrul de Studii Europene al Universităţii “Al. I. Cuza” Iaşi, în parteneriat cu Europe Direct Iaşi, Forumul Inventatorilor Români şi Centrul de Documentare Europeană al UAIC, organizează în perioada 7 – 9 mai 2009 o serie de evenimente ştiinţifice şi culturale ce vor marca Ziua Europei şi Anul European al Creativităţii şi Inovării.

Evenimentele sunt grupate în cadrul acţiunii SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi

Programul acţiunii va include:
• Conferinţa Jean Monnet Europe’s Challenges in a globalised world (adresată tinerilor cercetători)
• Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice studenţeşti în domeniul studiilor europene – ediţia aV-a (adresată studenţilor şi masteranzilor)
• Expoziţia Europeană a creativităţii şi inovării EUROINVENT
• Masă rotundă: Procese inovative şi dezvoltare regională în contextul opţiunilor strategice ale Uniunii Europene
• Dezbatere: Visul meu european

Informaţiile privind programul detaliat al evenimentului SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi pot fi vizualizate pe pagina web www.cse.uaic.ro.