Asociaţia Studenţilor Francofoni

W: www.asfi.ro
Blog: http://a-s-f-i.blogspot.com

Prezentare

ASFI, înfiinţată pe 6 noiembrie 2001, este o organizaţie non – guvernamentală, apolitică şi non – profit, cea mai veche asociaţie de profil francofon din ţară şi una dintre cele mai active ONG-uri din Iaşi. Începând cu septembrie 2007 este membră cu drepturi depline a Alianţei Naţionale a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR), cea mai mare federaţie pe plan naţional.

Departamente

• Proiecte
  • Relaţii externe
  • Resurse umane
  • Marketing

• Bal Mascat – martie
  • Concurs de poezie “Echos francophones” – aprilie
  • “Arată că-ţi pasă!” – decembrie

Înscriere

Specificul asociaţiei noastre este DIVERSITATEA – aşadar orice student poate deveni membru, indiferent de naţionalitate sau de universitate, facultate, respectiv specializare. Pentru a aceasta nu trebuie decât să completeze fişa de inscriere pe care o va găsi la biroul ASFI (din incinta Centrului Cultural Francez) şi să susţină un interviu. Cotizaţia anuală este de 10 lei. Recrutarea se face la începutul lunii octombrie.