Echipa feminină de baschet, locul 2 pe ţară

În perioada 11-12 aprilie, la Cluj Napoca,  a avut loc Campionatul Universitar Feminin de Baschet, ediţia 2009. La această competiţie, Iaşul a fost reprezentat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, instituţie care s-a clasat  la final pe un onorant loc 2, câştigătoare fiind echipa gazdă.
Celelalte echipe participante au fost : Universitatea Bucureşti, Universitatea Spiru Haret – Bucureşti, Universitatea de Medicină şi Farmacie Timişoara, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, respectiv Universitatea Babeş-Bolyai – Cluj-Napoca.
Echipa Iaşului, pregătită de către Ionuţ Onose, a avut următoarea componenţă :
618765_basketball_hoop– Dornescu Delia-Marlena (FEAA)
– Ştefănescu Andra (Facultatea de Fizică)
– Nica Violeta-Amelia (FEFS)
– Straciuc Irina (FEFS)
– Cronţ Mihaela (FEFS)
– Ionescu Raluca (FEFS)
– Bîrsan Camelia (FEFS)
– Şanta Daniela (FEFS)
– Gavrilescu Sorana (FEFS)

Cheltuielile participării la competiţia naţională au fost suportate de conducerea Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport şi de Asociaţia Club Sportiv „Universitatea Alexandru Ioan Cuza – Iaşi”.