Concurs de eseuri „Visul meu european”

Centrul de Studii Europene şi Centrul de Documentare Europeană din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi organizează concursul de eseuri „Visul meu european”. Concursul are ca scop promovarea interesului studenţilor pentru domeniul studiilor europene şi de a încuraja dezbaterile legate de Uniunea Europeană.

Concursul se adresează studenţilor din anul III din centrul universitar Iaşi, indiferent de universitate şi de specialitatea urmată.

Tema concursului este deosebit de generoasă, oferind participanţilor o paletă largă de subiecte care pot fi abordate şi valorificate cu ajutorul cunoştinţelor şi imaginaţiei lor. Prin intermediul eseului cei interesaţi au posibilitatea să expună, să detalieze şi să argumenteze viziunea proprie referitoare la procesul de integrare europeană şi să propună un proiect imaginar al Europei de mâine. Termene limită de trimitere a eseului este 30 aprilie 2009.

Prin acest concurs de eseuri pot fi valorizate ideile noii generaţii despre subiecte de maxim interes pentru construcţia europeană, precum:

• modul în care este percepută Uniunea Europeană de către noua generaţie;
  • ce fel de Europă îşi doresc tinerii şi care sunt oportunităţile, respectiv constrângerile oferite de spaţiul european de astăzi;
  • ce fel de provocări apar în contextul noilor realităţi economice şi sociale din UE;
  • în ce mod se regăsesc tinerii în modelul european actual de integrare;
  • cum ar arăta o „Europă ideală” pentru tinerii români.

Se doreşte ca această competiţie să asigure un context favorabil pentru conturarea de opinii originale şi provocatoare privind construcţia europeană şi, de ce nu, definirea unor proiecţii pentru Europa de mâine.
Eseurile vor face subiectul unei dezbateri organizate în perioada 7-9 mai a.c. cu ocazia Zilei Europei din cadrul evenimentului Săptămâna Europeană organizată în cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Căştigătorii concursului vor primi următoarele premii:

• Premiul I: 500 lei
  • Premiul II: 400 lei
  • Premiul III : 300 lei
  • Menţiune: 150 lei (2 premii)
  • 10 burse speciale
  • promovarea celor mai bune eseuri.

Informaţiile complete privind condiţiile de participare sunt disponibile aici
Vezi afişul evenimentului aici