Workshop pentru studenți: „Respirația în managementul stresului”

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează workshop-ul „Respirația în managementul stresului”, care va avea loc marți, 4 iunie 2024, în intervalul orar 10:00 – 12.00, în Cabinetul de Kinetoterapie al Facultății de Educație Fizică și Sport (Corpul D, parter). Activitatea se adresează tuturor studenților Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, indiferent de ciclul de studii (licență, masterat, doctorat).

Workshop-ul este conceput pentru a oferi participanților oportunitatea de a învăța tehnici simple și eficiente de respirație care pot fi aplicate în situații de stres din viața de zi cu zi. Respirația corectă poate ajuta la reducerea nivelului de stres, îmbunătățirea concentrării și a clarității mentale, precum și la gestionarea emoțiilor intense. Indiferent dacă sunteți deja familiarizat cu conceptul de respirație conștientă sau sunteți la început de drum, acest workshop vă va oferi oportunitatea de a explora și aprofunda această practică esențială pentru gestionarea stresului și pentru îmbunătățirea sănătății mentale și emoționale.

Prin învățarea unor tehnici de respirație adecvate, participanții pot dezvolta abilități practice pentru a face față stresului într-un mod sănătos și eficient, contribuind astfel la îmbunătățirea echilibrului și bunăstării lor generale.

Numărul de locuri disponibile: 25.

Criterii de eligibilitate și selecție:

• Studenți înmatriculați la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași;
  • Motivația;
  • Disponibilitatea de a participa activ la activitățile propuse.

Înscrieri: https://forms.gle/mvKF6CSG3VJ7ecRRA

Evenimentul este organizat în cadrul Virual Institute for Good Health and Well-being: GLADE, care funcționează la nivelul Alianței de universități EC2U.