Proiectul „Catalizator de Începuturi” aduce tinerii artiști români în lumina reflectoarelor

Proiectul „Catalizator de Începuturi”, sub egida „Cred în România” și cu sprijinul Primăriei Capitalei, prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București, invită tinerii artiști vizuali sub 35 de ani inclusiv,  studenți sau absolvenți ai facultăților de artă și arhitectură, să participe la o expoziție cu premii, ce își propune să descopere și să promoveze noi talente în arta românească.

Pentru a participa, candidații trebuie să își înscrie lucrările până la data de 19 mai 2024 pe www.credinromania.ro/arta. Acestea pot fi sub formă de fotografie, pictură, sculptură, instalație, video, grafică/desen, digital. Lucrările vor fi prezentate în perioada 14 septembrie – 6 octombrie 2024 într-o expoziție la ARCUB – Hanul Gabroveni.

Premii:
– Premiul I – 5.000 de euro
– Premiul II – 3.000 de euro
– Premiul III – 2.000 de euro
– două mențiuni – câte 1.000 de euro fiecare

Mai multe detalii pe pagina oficială a proiectului aici.