Expoziție de filatelie dedicată regalității, la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași organizează, în perioada 10-30 mai 2024, expoziția intitulată „Regalitatea în filatelie”.

Expoziția își propune să evoce, prin intermediul mărcilor poștale, secvențe din viața regilor României. Sunt expuse colecții de emisiuni filatelice care fac referire la M.S. Regele Carol I (cum ar fi „Centenarul nașterii Regelui Carol I”, „Trei Regi” și „Fundația Regele Carol I”, realizate de artiști din perioada interbelică precum Ary Murnu și Dimitrie Știubei), mărci poștale dedicate M.S. Regelui Ferdinand I (prima emisiune de timbre fiscale românești executate cu heliogravură, tipărite la Fabrica de Timbre București), emisiuni de timbre din timpul M.S. Regelui Carol al II-lea (pasionat de filatelie și de numele căruia se leagă prima ediție a Expoziției Filatelice Române – EFIRO), precum și timbre emise în onoarea M.S. Regelui Mihai I (printre care se numără „Regele Mihai I – vederi uzuale”, „Pacea, 1947”, „Seceta, 1947”).

Vernisajul expoziției va avea loc joi, 16 mai 2024, la ora 12, în Sala „B.P. Hașdeu” a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași.

Invitat: Dr. Liviu Brătescu, istoric și cercetător la Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” din cadrul Academiei Române – Filiala Iași.

Expoziția, organizată de Daniel Bantaș (Serviciul Conservarea colecțiilor), Mihaela Ulman (Serviciul Comunicarea documentelor) și Gabriel Plăcintă (Serviciul Informatizare și Tehnologii Digitale), este deschisă publicului până pe data de 30 mai 2024, în spațiul expozițional de la etajul I al Palatului Fundației.