Banca Centrală Europeană lansează competiția pentru acordarea de burse destinate femeilor

Bursele destinate femeilor, oferite de Banca Centrală Europeană, constituie o inițiativă de sprijinire a cercetătoarelor provenite din medii cu venituri reduse, în vederea obținerii unei diplome de masterat în domeniul economiei, al statisticii, al informaticii și al ingineriei.

Anul acesta, bursele vor fi oferite unui număr de 15 candidate remarcabile, care:

• vor primi un grant în valoare de 10 000 EUR;
  • vor participa la o vizită de studiu la Banca Centrală Europeană, care va include activități specifice, precum o întâlnire cu membrii rețelei BCE „Femei în posturi de conducere”;
  • vor dobândi o perspectivă generală asupra funcțiilor de bancă centrală și de supraveghere bancară ale BCE;
  • vor cunoaște colegi cercetători și se vor alătura comunității absolvenților;
  • vor beneficia de consiliere și mentorat din partea unui economist sau a unui expert din cadrul BCE în domeniul supravegherii bancare, al statisticii, al ingineriei sau al informaticii.

Pentru a putea participa la program, o candidată trebuie să îndeplinească următoarele criterii de eligibilitate:

• să fie femeie și cetățeană a unui stat membru al UE;
  • să fie, în prezent, înscrisă sau să urmeze să se înscrie într-un program de masterat în economie, statistică, inginerie sau informatică la o universitate sau o școală de afaceri europeană;
  • să se confrunte cu o lipsă de fonduri care ar putea să o împiedice să își continue studiile;
  • să fi absolvit studii superioare cu note excelente (diplomă de licență).

Banca Centrală Europeană este un angajator care aderă la respectarea principiului incluziunii și se străduiește să reprezinte diversitatea populației pe care o deservește. Prin aceste burse, se urmărește reflectarea acestei incluziune și reprezentarea diversității femeilor din UE. Sunt încurajate să își depună candidatura femei indiferent de vârstă, handicap, etnie, rasă, convingeri religioase, orientare sexuală sau alte caracteristici.

Candidaturile pot fi depuse până la 17 mai.

Mai multe informații privind eligibilitatea și modul de depunere a candidaturii sunt disponibile pe website-ul BCE și în infograficul anexat.