Expoziţia „Universul într-o carte – enciclopediile” la BCU

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” vă invită la deschiderea expoziției „Universul într-o carte – enciclopediile”, care va avea loc luni, 25 martie 2024, la ora 12.00, în Sala B.P. Hașdeu a BCU. În cadrul evenimentului, domnul conf. univ. dr. Ioan Milică, director al Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași, va susține conferința „Dincolo de cuvânt: ENCICLOPEDIE”.

Expoziţia „Universul într-o carte – enciclopediile”, înscrisă în calendarul de activităţi al Proiectului „Restaurare şi reabilitare a clădirii monument istoric Biblioteca Centrală Universitară «Mihai Eminescu» Iaşi”, Programul RO-CULTURA, finanţat prin Mecanismul Financiar SEE 2014-2021, aduce în atenţia publicului cele mai importante enciclopedii moderne din diferite spaţii geografice: Larousse, Brockhaus, Britannica, Hispanica, Americana, Judaica, Italiana ş.a. Nu lipsesc prestigioasele enciclopedii româneşti apărute în prima jumătate a secolului al XIX-lea sub coordonarea lui Diaconovici, Candrea, Gusti, Predescu: Enciclopedia română (1898-1904), Dicţionarul enciclopedic ilustrat „Cartea Românească” (1931), Enciclopedia României (1938), Enciclopedia Cugetarea (1940). Lucrare de referinţă de mari dimensiuni, în mai multe volume, enciclopedia este un compendiu sistematizat al cunoaşterii omeneşti, cuprinzând informaţiile socotite esenţiale despre toate subiectele importante sau numai despre cele dintr-un anumit domeniu. Fiind mai curând consultate decât citite, în format tipărit sau electronic, generale sau specializate, adresându-se publicului larg sau doar unei categorii de vârstă, enciclopediile sunt astăzi indispensabile oricărui demers de informare și documentare.

Expoziția organizată de departamentele Colecții Speciale şi Conservarea Colecțiilor este deschisă publicului în perioada 22 martie-30 aprilie 2024, în spațiul expozițional de la etajul I al Palatului Fundației.

Intrarea este liberă.