Concursul de muzică „Giovani in Crescendo – ediție digitală 2024”, ediția a XI-a

Orchestra Sinfonică G.Rossini cu patronajul Ministerului Educației, Universităților și Cercetării și a Municipiului Pesaro organizează a XI-a ediție a Concursului de muzică „Giovani in Crescendo – ediție digitală 2024”.

Scopul competiției este de a promova schimbul de experiențe muzicale, pentru a oferi tinerilor participanți o oportunitate importantă de creștere ca interpreți, ca muzicieni și mai ales, ca persoane fizice.

Competiția muzicală este deschisă elevilor de școli publice și private cu vârsta cuprinsă între 6 și 25 ani. Fiecare școală poate participa și cu elevi care nu participă la un anumit proiect musical școlar, dar care sunt talentați și doresc să participe ca artiști solo sau în grup.

Pot participa și persoanele care nu frecventează școli de muzică sau universități, dar au vârste cuprinse între 6 și 25 ani.

Noutăți anul acesta: categoria „Belcanto” destinată persoanelor cu vârste cuprinse între 18 și 45 ani.

Pot participa: școli publice, școli private de muzică, conservatoare, concurenți independenți.

Concursul este împărțit în următoarele categorii de secțiuni:

„Primar” – pentru participanți cu vârsta cuprinsă între 6 și 11 ani (inclus)

„Mijloc” –  pentru participanți cu vârsta cuprinsă între 12 și 17 ani (inclus)

„Ridicat” –  pentru participanți cu vârsta cuprinsă între 18 și 25 ani (inclus)

„Belcanto” –  pentru participanți cu vârsta cuprinsă între 18 și 45 ani (inclus)

Fiecare categorie va fi, împărțită în:

-Soliști și grupuri mici (până la 10 participanți)

-Grupuri mari (11 sau mai mulți participanți)

Termenul limită pentru depunerea cererilor este de 10 aprilie 2024.

Pentru a participa este necesar să trimiteți videoclipul spectacolului prin platforma web WeTransfer. Platforma oferă, odată ce videoclipul a fost încărcat, un link care poate fi folosit pentru a-l descărca. Acest link trebuie atașat formularului de înregistrare, pe care îl veți găsi în Regulamentul concursului.

Mai multe detalii privind regulamentul și formularul de înregistrare regăsiți aici.

Date de contact:

Orchestra Sinfonică G. Rossini (limba italiană și engleză): +39 0721 580094 (9.30-00.30)

Email: giovanincrescendo2024@gmail.com

Facebook: giovanincrescendo