Precizări privind reducerea de 90% la transportul public pentru studenții UAIC

Ministerul Educației a transmis, prin adresa nr. 694/GP din data de 4 octombrie 2023, către toate instituțiile de învățământ superior de stat, informații despre faptul că studenții înmatriculați în cadrul unei instituții de învățământ superior de stat vor achiziționa un titlu de călătorie la tariful aprobat pentru studenți, iar decontarea în procent de 90% sau integrală, după caz, se va face de către instituția de învățământ superior de stat pentru fiecare student, în baza documentelor de transport prezentate.

Prin urmare, studenții vor achiziționa abonamentele de transport la preț întreg, urmând ca Universitatea să le deconteze. În aceste condiții, nu mai este necesară eliberarea adeverințelor de la secretariatele facultăților.

Vom reveni cu mai multe detalii privind decontarea în zilele următoare.