Lansarea catalogului de expoziție „Familia Regală la Iași. Suveniruri din cea de-a doua capitală”

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Facultatea de Istorie din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi Arhivele Naţionale ale României – Filiala Iași vă invită marți, 30 mai 2023, de la ora 15.00, la Palatul Braunstein (Str. Cuza-Vodă, nr. 2), la lansarea catalogului de expoziție „Familia Regală la Iași. Suveniruri din cea de-a doua capitală”.

Expoziţia, care poate fi vizitată în cadrul evenimentului, ilustrează modul în care evenimentele importante din istoria Iaşului, marcate de prezenţa şi susţinerea membrilor familiei regale, s-au reflectat în presa vremii, în lucrări memorialistice şi în volume cu caracter istoriografic. Vor fi expuse fotocopii ale unor articole şi fotografii din perioada 1866-1940, publicate în ziare şi reviste locale şi naţionale („Vocea Naţională”, „Poporulu”, „Era Nouă”, „Evenimentul”, „Opinia”, „Mişcarea”, „Curierul”, „Glasul Bucovinei”, „Noutatea”, „Prutul”, „Lumea”, „Universul”, „Realitatea ilustrată”, „Ilustraţiunea Română”), precum şi fotocopii sau documente originale din colecţiile Arhivelor Naţionale ale României – Filiala Iaşi.

În deschiderea evenimentului vor lua cuvântul dr. Narcis Dorin Ion, manager al Muzeului Naţional Peleş, dr. Florin Cîntic, director al Arhivelor Naţionale ale României – Filiala Iaşi, prof. Luciana Antoci, inspector școlar general, și conf. univ. dr. Ionuţ Nistor de la Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Evenimentul este realizat cu sprijinul Muzeului Municipal „Regina Maria” Iaşi.

Vă aşteptăm cu drag!